متاسفانه با توسعه  زندگی شهری وماشینی،میزان فعالیت های ورزشی مفید در جامعه کاهش یافته و از طرفی ناهنجاری  بیماری های ستون فقرات روز به روز بیشتر میشوند.معمولا در ابتدا بیماران به علائم مهم این ناهنجاری های دقت نکرده و همین چشم پوشی و مدارا کردن با علائم سبب پیشرفت این مشکلات وظاهر شدن علائم جدی تر میشود.

بیرون زدگی دیسک کمر و تحلیل دیسک ها یکی از شایع ترین مشکلات ستون فقرات میباشد.این مشکل در درجات مختلفی میتواند خود را نشان دهد.از یک بیرون زدگی خفیف تا بیرون زدگی شدید با علائم عصبی وسیع مانند گز گز شدید اندام ها،فلج اندام ها و … خود را نشان دهد. معمولا در درجات اول این مشکل،با حرکات اصلاحی و تغییر سبک زندگی تا حدود زیادی قابل رفع میباشد. ناهنجاری های ستون فقرات ودیسک کمر در موارد شدید که محدود کننده فعالیت های روزانه بیماران میباشد،میبایست تحت جراحی قرار گیرند.

 

جراحی ستون فقرات یکی جراحی های متوسط و گاهی بزرگ حساب میشود.به همان میزان که موفقیت حین جراحی مهم است،مراقبت های پس از جراحی ستون فقرات نیز مهم است. در صورتیکه بیماران پس از جراحی ستون فقرات،مراقبت های لازمه را به درستی انجام دهند،حتما نتیجه دلخواه را میگیرند. در این پست درباره مراقبت های پس از جراحی دیسک برای شما عزیزان صحبت میشود.اغلب بیماران پس از جرااحی دیسک کمر ترخیص میشوند،اما ممکن است گاهی فرآیند کامل بهبودی و نقاهت در بیمارستان سپری شود

 

مراقبت های های پس از جراحی دیسک کمر

بلافاصله پس از ترخیص از بیمارستان،ادامه مراقبت ها در منزل آغاز میشود.مهمترین حسی که بیماران پس از جراحی دارند،احساس سفتی و درد در محل جراحی میباشد. این احساس باعث میشود که ایستادن و همچنین نشستن برای بیماران کمی سخت باشد. بهترین پوزیشن برای بیماران پس از جراحی خوابیده به پشت میباشد.بهتر است یک بالشت زیر سر و زیر زانو ها قراردهید.اینکار کمترین فشار را بر ستون فقرات وارد میکند.

همچنین میتوانید علاوه بر پوزیشن خوابیده به پشت،به پهلو نیز بخوابید،ّبدین منظور،بهتر است بین زانوها،یک بالشت،جهت کم شدن فشار وارده به ستون فقرات قرار داد.برای بلند شدن از تخت پس از جراحی ستون فقرات،ابتدا میبایست به پهلو چپ یا راست تغییر حالت داد و سپس زانوها از تخت آویزان شده وبا کمک دست ها،کم کم به حالت نشسته تغییر پوزیشن دهید

 

مراقب از محل جراحی ستون فقرات وزمان کشیدن بخیه

برش جراحی ستون فقرات  فقط در پشت کمرمیباشد.این برش بسته به محل دقیق دیسک کمر میتواند متفاوت باشد.در 10 روز اول پس از جراحی، مراقبت از محل زخم و برش بسیار مهم است،زیرا قسمت اعظمی از فرآیند جوش خوردن قسمت خارجی زخم طی 10روز اول رخ میدهد. پس حتما محل زخم را تمیز نگه دارید.برای ضد عفونی محل زخم از بتادین گاهی میتواند استفاده نمود.اما میبایست بلافاصله بتادین از محل زخم با سرم شست شو شسته شود و محل زخم با یک گاز استریل پانسمان شود. البته این دستورالعمل بر اساس نظر جراح شما ممکن کمی متفاوت تر باشد.پس طبق دستورالعمل جراح خود عمل کنید.

زمان کشیدن بخیه های محل عمل جراحی دیسک کمر؛بستگی به نوع بخیه استفاده شده وهمچنین نظر پزشک معالج دارد،معمولا این زمان حدود2هفته میباشد.زمان دقیق را پزشک شما تعیین میکند.ممکن است برای خروج سریعتر و راحت تر ترشحات و خون آبه های محل زخم،نوع خاصی از ظرف های تخلیه کننده به نام درن استفاده نمود.این درن روزهای اول پس از جراحی و پیش از کشیدن بخیه ها،خارج میشود.

زمان حمام رفتن پس از جراحی ستون فقرات

بهتر است محل زخم خشک باشد،خیس بودن محل زخم به تاخیر در ریکاوری منجر میشود.بهتر است طی  یکی دوهفته ابتدایی پس از جراحی از حمام رفتن اجتناب کنید.زمان دقیق حمام رفتن  و آب خوردن به زخم را از جراح مغز و اعصاب خود جویا شوید.

 

مدیریت درد پس از جراحی ستون فقرات

معمولا درد جراحی ستون فقرات جز دردهای متوسط حساب میشود.این اغلب ما مصرف منظم و کافی مسکن های معمولی تا حد زیادی ساکت میشود،اما در برخی بیماران ممکن است،نیاز به مصرف داروهای مسکن مخدری باشد.توجه داشته باشید در بیمارانی که مسکن های مخدری دریافت میکنند،احتمالا یبوست بیشتر شده،پس حتما از میزان فیبر و مایعات کافی میبایست استفاده کنند تا یبوست کمی را تجربه نمایند.

علاوه بر مصرف مسکن ها،آنتی بیوتیک ها نیز جزو اساسی تجویزی در دوران پس از جراحی میباشند،حتما داروهای آنتی بیوتیک خود را جهت پیشگیری از عفونت و تسریع در روند بهبودی  سر وقت مصرف نمایید.

بازگشت به فعالیت های روزمره پس از جراحی ستون فقرات

معمولا طی یک الی دو هفته اول پس از جراحی ،کم کم میتوانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید.معمولا حرکت بسیار محدود در ساعات اولیه پس از جراحی توصیه میشود.برخی پزشکان توصیه هایی مانند قانون 10-60را به بیماران خود گوشزد میکنند،طبق این شرایط در هر ساعت بیماران میبایست حدود10دقیقه به آرامی راه رفته و بر روی پای خود بایستند. به طور کلی استراحت مطلق پس از جراحی توصیه نمیشود،از همان روز اول میبایست فعالیت داشت،حتی به میزان کم

برای دستشویی رفتن از سرویس فرنگی استفاده کنید.نماز را نشسته بخوانید ترجیحا و مهر را برای سجده کردن به پیشانی نزدیک کنید. به هیچ عنوان به شکم نخوابید،صرفا به پشت وبه پهلو بخوابید.برنامه دقیق ورزش های مخصوص پس از جراحی دیسک کمر و آغاز پیاده روی وسیع پس از جراحی را حتما میبایست از پزشک خود بگیرید.

فعالیت پس از جراحی ستون فقرات

رژیم غذایی پس از جراحی ستون فقرات

دوران پس از جراحی ستون فقرات به دلیل مصرف کم مایعات و فیبرها،در کنار محدودیت در انجام فعالیت های روزانه،شرایط را برای بروز یبوست در بیماران فراهم میکند.پس حتما بیماران میبایست به میزان کافی از فیبرها و مایعات مصرف کنند.در بیماران دیابتی تنظیم قند خون مهم بوده و حتما مواد غذایی به گونه ای میبایست تنظیم شود که  سطح قند خون بین80تا150باشد. رژیم غذایی سرشار از پروتئین را فراموش نکنید.در صورت باقی ماندن یبوست،بهتر است از داروهای ملین برای بهبود عملکرد روده ها استفاده نمود

 

علائم هشدار دهنده پس از جراحی دیسک کمر

در صورت وجود هر یک از این علائم،بهتر است فورا به پزشک یا مرکز درمانی مورد نظر مراجعه نمایید.

عدم کاهش ترشحات زخم طی سه روز اول پس از جراحی

افزایش ترشحات زخم و تغییر رنگ آن

تورم غیر طبیعی پاها

تب بالا و مقاوم به درمان طی دو روز

احساس ناتوانی در ادرار

درد وضعف پیشرونده در پاها

 

جراحی دیسک کمر در کرج

جراحی دیسک کمر در کرج یکی از اعمال جراحی رایج مغز و اعصاب میباشد.جراحی دیسک کمر در کرج در بیمارستان کسری کرج و طبق بالاترین استاندارها وکیفیت انجام میشود.طی جراحی دیسک کمر در کرج توسط برترین جراحان مغز و اعصاب در کرج،دیسک بیرون زده به طور کامل خارج شده و مشکل دیسک بیماران به صورت دائمی حل میشود.

جراحی دیسک کمر در کرج با بیهوشی عمومی انجام میشود و در صورت نیاز نیز بعد از جراحی،بیماران در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان کسری کرج تا پایدار شدن علائم حیاتی بستری میشوند.

منبع