فتق در واقع عبارت است از بیرون زدگی بافت هایی مانند روده یا مشابه آن از حفره هایی که به صورت غیر طبیعی دربدن بسته نشده اند.در واقع تمام ارگان های بدن به نوعی توسط بافت های پوششی محصور شده اند؛زمانی که این ارگان ها از محل طبیعی بافت های احاطه کننده خارج شود به آن هرنی یا فتق گفته میشود.

هرنی اینگوئینال یا فتق کشاله ران یکی از شایع ترین انواع فتق ها میباشد.معمولا این نوع فتق نیاز به جراحی داشته و درمان اصلی آن جراحی میباشد.در هرنی اینگوئینال معمولا جراح شما برای پیشگیری از عود کردن مجدد آن،از مش ها یا تورهای تیتانیومی استفاده میکند تا از بازگشت مجدد بافت های وارد شده به کانال فتق جلوگیری نماید.

 

درمان درد پس از جراحی فتق

معمولا برای انجام جراحی فتق اینگوئینال،بی حسی ناحیه ای از کمر برای شما انجام میشود.البته گاهی بیهوشی عمومی نیز انجام میشود.درد پس از جراحی فتق خیلی شدید نیست و جز دردهای متوسط طبقه بندی میشود.درمان درد پس از جراحی فتق شامل مصرف مسکن های ساده  خوراکی میباشد.در مواردی که بیماران نتوانند به هر دلیل از مسکن خوراکی استفاده کنند ویا درد آنها به میزان کافی تسکین نیابد،ممکن است نیاز به مصرف آمپول یا شیاف باشد

 

مراقبت  از محل زخم جراحی فتق اینگوئینال

محل زخم و برش جراحی پس از عمل فتق، حدود15سانت میباشد.بخیه استفاده شده حین جراحی فتق معمولا بخیه های کشیدنی میباشد.طی48ساعت اول پس از جراحی امکان خروج ترشح و خون آبه از زخم وجود دارد. زمان کشیدن بخیه ها پس از جراحی فتق حدود10روز میباشد،این زمان بر اساس نظر پزشک شما میتواند متفاوت باشد.محل زخم را همیشه تمیز وخشک نگه دارید. عموما3روز پس از جراحی فتق امکان استحمام وجود دارد،اما حتما از پزشک خود برای انجام اینکار اجازه بگیرید.حین استحمام به هیچ بر روی محل زخم فشار نباید آورد.

رژیم غذایی پس از جراحی فتق اینگوئینال

حتما در چند روز اول پس از جراحی فتق از رژیم غذایی سبک و سرشار از فیبر و مایعات استفاده کنید.نکته اصلی در روزهای اول پس از جراحی فتق پیشگیری از یبوست و تسهیل دفع مدفوع آسان میباشد.در رژیم غذایی خود مواد پروتئینی را فراموش نکنید.از مصرف مواد غذایی که موجب یبوست میشود،پرهیز نمایید.در ساعت های ابتدایی پس از جراحی به دلیل بیهوشی ممکن است کمی احساس حالت تهوع نمایید،پس بهتر است بعد از جراحی و به هوش آمدن،با حجم کم از مایعات و مواد غذایی شروع به خارج شدن از ناشتایی نمایید

شروع فعالیت پس از جراحی فتق اینگوئینال

پس از جراحی فتق،از همان روز اول میتوانید از تخت خواب برای پیاده روی آرام پایین بیایید،برای اینکار حتما از همراه خود کمک بگیرید.یکی از نکات مهم در مراقبت های پس از جراحی فتق اینگوئینال،جلوگیری از زور زدن و جابه جایی اجسام سنگین میباشد.زمان شروع فعالیت های ورزشی نیز حداقل2ماه پس از جراحی میباشد.درباره زمان دقیق شروع فعالیت های سنگین و ورزشی،حتما از پزشک معالج خود سئوال نمایید. زمان شروع فعالیت جنسی پس از جراحی فتق نیز معمولا 10روز میباشد.

گاهی پس از جراحی فتق،پزشک شما توصیه به استفاده از برخی کمربندهای خاص برای جلوگیری از عود فتق وهمچنین کم شدن فشار وارده بر آن میکند.

مراقبت های پس از جراحی فتق اینگوئینال
مراقبت های پس از جراحی فتق اینگوئینال

علائم خطر پس از جراحی فتق اینگوئینال

درمان بدن بالا به صورت مداوم و وطول کشیده

خونریزی

افزایش التهاب و درد در شکم و قرمزی محل زخم

افزایش درد محل عمل و عدم تسکین آن

حالت تهوع واستفراغ طول کشیده

دشواری در دفع ادرار

 

جراحی فتق اینگوئینال در کرج

برای انجام جراحی فتق اینگوئینال به روش باز یا لاپاراسکوپیک در کرج میتوانید به بیمارستان کسری کرج مراجعه نمایید.در بیمارستان کسری کرج برای انجام جراحی فتق هم به متخصص جراحی عمومی و هم متخصص اورولوژی مراجعه نمایید. در بیمارستان کسری کرج امکان جراحی فتق اینگوئینال به روش بی حسی از کمر(بی حسی اسپاینال) و بیهوشی عمومی امکان پذیر میباشد.

منبع